Jdi na obsah Jdi na menu
 


Láska prochází žaludkem. A protože svoje chlupáče milujeme, chceme jim dopřát to nejlepší. Ptáte se, jak na to? Nečekejte žádná striktní pravidla, přesto se však lze držet určitých obecných doporučení, která vycházejí z biologických potřeb potkanů. Nejprve se pokusím o stručný výčet důležitých složek, které by měla obsahovat vyvážená potkaní strava. Předesílám, že procentuální podíly a množství jsou pouze orientační, liší se podle věku, pohlaví a aktivity zvířete. Odborná literatura udává denní spotřebu potravy v množství 5g/100g tělesné váhy, jednoznačným vodítkem by však měla být kondice zvířete - potkan by neměl být ani příliš tlustý (má-li už náběh, ubereme na krmné dávce nebo omezíme množství pamlsků) ani příliš hubený (zkontrolujeme celkový zdravotní stav a začneme víc podstrojovat).

Uhlohydráty - jinými slovy škroby a cukry, jsou zdrojem energie a jestliže uvážíme, jak aktivní tvorové potkani jsou, není divu, že denní podíl uhlohydrátů v krmné dávce by se měl pohybovat okolo 75%. Větší množství těchto látek dopřejeme rostoucím zvířatům a březím a kojícím samičkám. Jejich nedostatek se projevuje zejména sníženou aktivitou a reprodukční schopností, o vážnějších následcích se zde raději nebudu rozepisovat. Nejvýznamnějším zdrojem cukrů a škrobů je zrní a semena všeho druhu, zelenina a různé ořechy.

Bílkoviny - jsou důležité pro správný růst a utváření všech tělesných orgánů, jejich nadbytek se přeměňuje v energii, musíme však počítat s tím, že tuky se mění na energii mnohem pomaleji než cukry. Denní dávka proteinů by u dospělých potkanů měla tvořit maximálně 7% krmné dávky, u březích a kojících samiček a zvířat ve vývinu potom 15 - 20%. Nedostatek bílkovin ve stravě způsobuje úbytek na váze, zlomeniny, infekce a poruchy růstu a rozmnožování. Hlavním zdrojem bílkovin jsou potraviny živočišného původu, tzn. maso, mléčné výrobky, ale také zrní, semena a ořechy. Ještě důležité upozornění - pokusně bylo zjištěno, že přebytek bílkovin ve stravě dospělých potkanů může mít za následek zvýšené riziko vzniku kožních problémů a nádorů.

Tuky - tuky a mastné kyseliny v nich obsažené se podílejí na stavbě těla a částečně také na produkci hormonů. Jejich přebytek se buď mění v energii nebo se ukládá v podobě tělesného tuku (potkanice pozor, boubelky teď zrovna nejsou dvakrát v módě). Tuky jsou obsaženy zejména v mase a oříšcích, proto bychom těmito potravinami měli krmit pouze v malých dávkách. Je totiž spíše nepravděpodobné, že by se u potkanů vyskytly obtíže způsobené nedostatkem tuků (nekvalitní srst a šupinkovatá kůže).

Co se vitamínů týče, není příliš pravděpodobné, že budou potkani trpět nedostatkem některého z nich. Například vitamín C si potkani, na rozdíl od člověka, vyrábějí v těle sami. Charakteristika ostatních vitamínů je myslím dostatečně známá z humánní medicíny, proto nepovažuji za nutné šířeji se o nich rozepisovat. Mohu jen potvrdit (jako dlouholetá chovatelka všech možných domácích zvířátek), že jsem se ještě nesetkala s potkanem, který by - byť živen zcela jednoduše - trpěl projevy nedostatku některého vitamínu (na rozdíl od želviček, psů nebo ptáků). Rozhodně vás však tímto nenabádám k podceňování. Pestrá a kvalitní potrava je základem každého zdravého chovu. Avšak přejděme od suchopárné teorie k chutné praxi. Co všechno lze tedy potkanovi nabídnout?

Základní směs

Přestože někteří chovatelé svým potkanům směs zrní vůbec nenabízejí, moje zvířata ji mají neustále k dispozici v miskách. V obchodech s chovatelskými potřebami je k dostání nepřeberné množství suchých krmných směsí pro potkany. Já osobně mohu vřele doporučit směs firmy Vitakraft. Doporučuji však pouze majitelům 1 až 2 potkanů, při větším chovu by cena za krmení dosáhla závratných výšin. Dobrou zkušenost jsem udělala také s váženou směsí holandské firmy Witte Molen. Je to ovšem směs určená pro králíky, čemuž odpovídá vyšší podíl rostlinných granulí. Bohužel se mi začalo zdát, že těchto granulí je ve směsi příliš. Vzhledem k tomu, že potkani tyto granule žerou opravdu jen v nouzi nejvyšší (a někdy ani to ne), rozhodla jsem se k odvážnému kroku - budu si směs míchat sama. V současné době tedy experimentuji na tomto poli a o nových poznatcích vás budu pravidelně informovat. Teď používám směs složenou ze pšenice, kukuřice, slunečnice, loupaného ovsa, ovesných vloček a konopných semínek. K tomu přimíchávám buď instantní těstoviny pro psy nebo normální těstoviny, psí granule, corn-flakes, burizony a co dům dá (sušené rozinky nebo jiné sušené ovoce, krájený tvrdý chleba apod.). Nejdéle většinou v misce zůstane pšenice.

Potkan je sice všežravec, to ale neznamená, že není mlsný. Proto pamatujte! Na co si svého miláčka navyknete, to mu pak budete muset dávat stále. Moje zkušenosti jsou totiž takové, že pokud předložím něco, co je smečkou považováno za nedostatečně dobré, všichni se začnou náležitě "ofrňovat". Skoro se mi chce říct - nerozmazlovat, nerozmazlovat, nerozmazlo… ale copak to jde?

Čerstvé potraviny

V zásadě lze potkanům předložit všechno, co jíme my lidé, ovšem pokud to není příliš slané či kořeněné. Osobně jsem udělala dobrou zkušenost s vařenými brambory (ty obzvlášť milují), rýží, těstovinami, vařenou zeleninou i masem (které ovšem za tímto účelem kradu z talíře ostatním členům domácnosti, neboť jsem již několik let vegetariánka). Jinak střídavě servíruji vařená vajíčka, šunku (pokud možno dietní), různé druhy sýrů a jogurty.

Z ovoce dávám většinou jen jablko a banán, ale zkrmovat se dá prakticky veškeré ovoce a zelenina. Všeobecně můžu shrnout, že moji kluci jsou spíš na maso, zatímco holky jablíčka zbožňují.

Se zlou jsem se potázala, když jsem nabídla mrkev - ležela v klecích opravdu, opravdu dlouho.

Pamlsky a na co nezapomenout

U nás bezkonkurenčně vedou dětské piškoty, v těsném závěsu je následují kupované jogurtové dropsy různých příchutí a značek (např. Vitakraft nebo Trixie). Jinak jim podstrčím čas od času kousek sušenky (BeBe, celozrnné sušenky), buchty nebo třeba kornoutek od zmrzliny, ale je třeba si uvědomit, že přemíra cukru není pro potkany zdravá. Rozhodně byste neměli svým potkánkům nabízet čokoládu. Ta je totiž pro ně (stejně jako pro psy) nebezpečná díky obsahu teobrominu. Chce to zkoušet a určitě brzo přijdete na to, co je pro vašeho miláčka ta největší pochoutka.

Potkanům, coby hlodavcům, neustále rostou zuby. Proto je bezpodmínečně nutné zajistit jim dostatek tvrdého materiálu, na kterém si zuby mohou obrušovat. Nejlepší je tvrdý chleba a rohlíky nebo vařené velké kosti (telecí), já dávám i kosti z pečeného nebo vařeného kuřete.

"Nápojový bar"

Samozřejmostí musí být přísun čerstvé vody. Tady se opět uchýlím k údajům z odborných textů - potkan denně vypije 8-11ml vody/100g tělesné váhy.

Každý, kdo někdy zkoušel splnit tento požadavek pomocí misky mi dá za pravdu, že mnohem lepší je dobrá (tedy nekapající) napáječka. Osvědčila se mi mimo jiné značka Biba (mají světle zelený uzávěr), která má navíc tu výhodu, že závit je dostatečně velký a dá se našroubovat na PET láhev, což je ve větším chovu výhoda. Mláďatům a občas i dospělým samičkám dávám občas k pití také mléko. V případě, že má potkan průjem (např. po nadměrné konzumaci tučné potravy), dopřejeme mu slabší hořký černý nebo heřmánkový čaj. Určitě vám za to poděkuje :-)

Jak už jsem psala v úvodu, je potřeba se - kromě potkaního apetitu - řídit především věkem a aktivitou zvířátka. Proto je nasnadě, že nejnižší energetický příjem by měli mít dospělí samci, kteří jsou mimo jiné náchylní ke kožním problémům způsobeným přemírou bílkovin v potravě, a také potkani dříve narození. U těch je obzvlášť důležité hlídat složení krmné dávky, protože příliš výživná strava zbytečně zatěžuje trávicí soustavu a zkracuje jim tak život.

Samičky v "produktivním" věku - tedy ty, které jsou zařazeny do chovu mají energetickou spotřebu o něco vyšší. Ta se ještě dále zvyšuje v případě, že je samička březí nebo již odchovává mláďata.

Největší nároky na potravu mají miminka a mladí potkánci. U těch je potřeba zajistit krmení bohaté na všechny potřebné složky, protože co v mládí zanedbáte, později už nedoženete

 

Náhledy fotografií ze složky potkanci(1)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář